Skip links

Jadwidze Zamoyskiej w 100-lecie śmierci

W dniu 25. października 2023 r. w kościele św. Krzyża w Zakopanem, przy ul. Zamoyskiego 31, odbył się spektakl słowno-muzyczny VERBA SACRA/REKOLEKCJE POLSKIE JADWIGI ZAMOYSKIEJ. Wydarzenie odbywało się w ramach obchodów 100. rocznicy śmierci Jadwigi Zamoyskiej, ogłoszonej przez Sejm Rzeczypospolitej Patronką Roku 2023, w uznaniu Jej zasług dla narodu polskiego.

Organizatorami wydarzenia byli: Tatrzańska Agencja Rozwoju Promocji i Kultury i inicjator wydarzenia Towarzystwo Opieki nad Zabytkami – Oddz. Podhalański im. Stanisława Witkiewicza w Zakopanem. Partnerami, a równocześnie sponsorami tej uroczystości byli: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego , Starostwo Powiatowe w Zakopanem i Zakopane dla Mieszkańców . Patronatem honorowym wydarzenie to objęli: Starosta Tatrzański – Piotr Bąk oraz Burmistrz Miasta Zakopane – Leszek Dorula. Sponsorami byli też: Cukiernia Samanta , Restauracja Villa Toscana i Centrum Formacyjno-Szkoleniowe „Księżówka” w Zakopanem .
Przed samym spektaklem pan prof. dr hab. Władysław Chałupka z Kórnika, ośrodka dawnego majątku Działyńskich i Zamoyskich, przekazanego przez nich narodowi polskiemu, przybliżył postać Jadwigi Zamoyskiej i niezwykłe, często dramatyczne losy Jej i całej Jej Rodziny, pełne poświęceń i oddania dla Ojczyzny. Uroczystość w pięknym wnętrzu Kościoła św. Krzyża i w barwnej oprawie muzycznej Młodzieżowej Muzyki Góralskiej „Jutrzenka” z Tatrzańskiego Centrum Kultury „Jutrzenka” pod kierunkiem Krzysztofa Trebuni – Tutki, przebiegła bardzo podniośle i refleksyjnie.
Katarzyna Pietrzyk – aktorka z Teatru Witkacego w Zakopanem, wcielona w postać Jadwigi Zamoyskiej, pięknym, ciepłym głosem czytała wybrane myśli naszej bohaterki, pochodzące z Jej własnych dzieł: „O miłości Ojczyzny”, „O wychowaniu, „ O pracy” i na koniec: „Zapiski z Rekolekcji”. Te głębokie, ponadczasowe myśli, nic nie straciły na aktualności a przemyślane i wypraktykowane przez Jadwigę metody wychowawcze polegające na wyrozumiałości, szacunku i wymaganiu od siebie i innych, dla współczesnych odbiorców często były odkrywcze i ożywcze jak źródło.
Słowa te, czytane w sposób czuły, kameralny, trafiały do odbiorców bardzo osobiście, poruszając ich najdelikatniejsze struny. Każdy temat otwierany był dostojnie i z przejęciem granymi melodiami góralskimi, często pasterskimi, co przydawało spektaklowi lekkości i swojskości. W ten sposób „święte słowa” Jadwigi Zamoyskiej trafiły do serc najmłodszych uczestników spektaklu. Chwilami tak się zdawało, jakby to sama Jadwiga mówiła do swoich „Dziateczek” i młodych panienek, które kształtowała przed laty w swojej Szkole Domowej Pracy Kobiet, działającej w Zakopanem w latach 1889 – 1950.
Występ muzykantów i aktorki Teatru Witkacego – Katarzyny Pietrzyk nagrodzony został gromkimi brawami i owacją na stojąco. A potem były już szczere podziękowania od autentycznie poruszonych odbiorców spektaklu. Pojawiły się też opinie, że takie programy powinny odbywać się cyklicznie i trafiać do szkół, abyśmy wszyscy znali zacną i szacowną historię swej małej Ojczyzny. Może jeszcze kiedyś się uda!

Agata Nowakowska-Wolak