Skip links

Kobiety z Kórnika – inauguracja cyklu

Inauguracja cyklu wydarzeń słowno–muzycznych #Zamoyska #Szymborska – Kobiety z Kórnika oraz wernisaż wystawy o tym samym tytule odbyły się w Bibliotece Narodowej w Warszawie 12 czerwca o godz. 18.00.

Organizatorami wydarzenia są Teatr Muzyczny w Poznaniu, Fundacja Zakłady Kórnickie i Biblioteka Kórnicka PAN.

Spotkania z Jadwigą Zamoyską i Wisławą Szymborską będą kontynuowane od września do grudnia 2023 roku w 16 Bibliotekach Wojewódzkich w Polsce.

Patronkami roku 2023 zostały dwie wyjątkowe kobiety związane z urokliwą miejscowością w Wielkopolsce – podpoznańskim Kórnikiem.

Stulecie śmierci jednej oraz stulecie urodzin drugiej przenoszą nas do Kórnika 1923 roku. Czy obie panie: 92-letnia Jadwiga z Działyńskich Zamoyska oraz nowo narodzona Maria Wisława Anna Szymborska miały okazję się spotkać? Niektórzy uważają, że to możliwe – wszak Wisia była córką Wincentego Szymborskiego – zaufanego zarządcy dóbr należących do Jadwigi i jej syna, Władysława. Istnieje więc szansa, iż nową kórniczankę pokazano dostojnej, powszechnie szanowanej matronie. Inni argumentują, że Jadwiga była w tym czasie mocno schorowana i bardzo rzadko przyjmowała gości. Jak było naprawdę? Tego raczej już się nie dowiemy.

W roku 1923, na zaledwie cztery miesiące, życiorysy tych kobiet połączyły się czasoprzestrzennie. Dziś, sto lat później, przyszedł czas, by opowiedzieć ich historie z nowej perspektywy – we wzajemnych splotach i skojarzeniach, poszukując miejsc wspólnych oraz zbliżonych obu wielkich Kórniczanek

(– prof. UAM dr hab. Magdalena Biniaś – Szkopek)

Patroni: