Skip links

Rodzina Zamoyskich upamiętniona w Zakopanym!

Za nami ważna uroczystość upamiętnienia rodziny Zamoyskich w Zakopanym. 30 września 2023 w Centrum Formacyjno-Szkoleniowym Konferencji Episkopatu Polski „Księżówka” uroczyście odsłonięto tablice pamiątkowe poświęcone hrabiemu Władysławowi Zamoyskiemu, jego matce Jadwidze Zamoyskiej oraz siostrze Marii. Fundatorem tablic jest Fundacja Zakłady Kórnickie, którą w 1924 roku utworzył sam hrabia Zamoyski. Tablice zawisły przy wejściu do najstarszej części „Księżówki”, która początkowo nosiła nazwę „Adasiówka”. To właśnie tam mieszkał wraz z rodziną hrabia Zamoyski. Tam też pierwotnie znajdowała się siedziba Szkoły Domowej Pracy Kobiet, którą w 1882 roku założyła Jadwiga Zamoyska.

W trakcie tej samej uroczystości odsłonięto jeszcze jedną tablicę, która poświęcona została św. Janowi Pawłowi II – na pamiątkę jego pobytu w „Księżówce” w czasie pielgrzymki do Polski w 1997 roku.

W uroczystości odsłonięcia tablic wzięli udział przedstawiciele Klubu im. Władysława hrabiego Zamoyskiego w Zakopanem, przedstawiciele Powiatu Tatrzańskiego, miasta Zakopane, gminy Bukowina Tatrzańska, a także Fundacji Zakłady Kórnickie.

W trakcie wydarzenia odbyła się promocja przewodnika „Szlak Zamoyskiego” autorstwa Zbigniewa Moździerza i Jerzego M. Roszkowskiego.