Skip links

W hołdzie gen. Jadwidze Zamoyskiej

Kolędy Antoniny Krzysztoń i nie tylko…

Bożonarodzeniowa opowieść

Dajmy się porwać niezwykłej atmosferze świątecznej. Opowieść o narodzeniu Jezusa Chrystusa, ubrana w kolędy Antoniny Krzysztoń w w otoczeniu kolędników Legionu, pozwoli nam prawdziwie przeżyć czas Bożego Narodzenia. Kolędy to klimat dobra, przyjaźni i pokoju. Poddajmy się temu nastrojowi, wyciszmy, pomyślmy o wielkiej tajemnicy Narodzenia.

Antonina Krzysztoń zadebiutowała na I Przeglądzie Piosenki Prawdziwej w gdańskiej Hali Olivia.  Jak sama wspomina: Niesłychane było, że nikomu nie będąc znaną, M. Zębaty, gdy do niego podeszłam, chcąc zaśpiewać i wziąć udział w koncercie, posłuchał mnie i pozwolił zaśpiewać . Znana byłam, bo działałam w opozycji i byłam wychowanką Haliny Mikołajskiej. Niestety ogłoszenie stanu wojennego sprawiło, że Antonina Krzysztoń musiała zejść do podziemia – pierwsze kasety magnetofonowe wydawała w drugim obiegu w wydawnictwach podziemnych. Za swą działalność opozycyjną już wcześniej była wielokrotnie aresztowana. Mimo że znalazła się na liście artystów „zakazanych”, nie przestała śpiewać. Wspomina: Wiedziałam, że moje piosenki w większości mogłyby ukazać się w normalnym obiegu, ale nie chciałam tego. Trwał bojkot telewizji i radia. To był czas, gdy ludzi wsadzano do więzienia za ich przekonania. To, co robię, jest zgodne z tym, co czuję. Bardzo się cieszę, że mogę realizować pomysły, które przychodzą mi do głowy. Mieć wolność… to jest wielki luksus.

Antonina Krzysztoń ma na swoim koncie wiele koncertów, na które zawsze przychodzą  miłośnicy jej talentu – wiele osób. Jej kolędy to autorskie perełki, poetyckie teksty i wspaniała muzyka, i głos artystki jak jeszcze jeden instrument. Dzięki jej muzyce świat nabiera innych barw i staje się lepszy. Pisze, że najbardziej sobie ceni Medal z 2016 roku Per Artem ad Deum – Poprzez sztukę do Boga – Medal Papieskiej Rady  ds. Kultury. To wyjątkowe wyróżnienie przyznawane jest za realizację przedsięwzięć, które przyczyniają się do rozwoju kultury i sztuki, pogłębiają dialog między ludźmi różnych narodowości, są istotne z punktu widzenia teorii społeczeństwa, filozofii, prawa czy religii.

Antonina Krzysztoń ma na swoim koncie 20 płyt, które można słuchać bez końca. Na przełomie marca i kwietnia wyjdzie nowa „Granat”. Kolędy przychodziły do mnie co Święta. Czasem jedna, czasem dwie. Mogę powiedzieć, że nie planowałam tej płyty i w pewnym sensie sama się zaplanowała – mówi o swoich nagraniach artystka. Dzieliliśmy się tym, co w nas najlepsze, płyta była nagrywana w przyjaźni i wielkim skupieniu. Myślę, że można jej słuchać przez cały rok – już po nagraniu pierwszej mojej płyty kolędowej docierały do mnie informacje od słuchaczy, że myślą podobnie.

 A czy Państwo pomyślą podobnie? Zapraszamy wszystkich Państwa do kórnickiej kolegiaty 13 stycznia o godz. 19.30, wspólnie przeżyjmy niezwykły występ wspaniałej artystki, dajmy się przenieść w jej zaczarowany świat kolęd.

Wystąpią: Antonina Krzysztoń – śpiew, gitara, Marcin Majerczyk – gitara, Marcin Lamch – kontrabas, Manolo (Manuel Alban) – instrumenty perkusyjne. 

Autor: H.Buda – Stowarzyszenie Teatralne Legion