Skip links

Wystawa „Portret Kobiety Skutecznej” zagościła w Senacie RP

Marszałek Senatu otworzył wystawę pt. „Jadwiga Zamoyska. Portret kobiety skutecznej”.

Całe życie Jadwigi Zamoyskiej to przykład tego, że wielu „wysoko urodzonych Polaków nie celebrowało swojego szlachectwa, tylko oddawało się służbie publicznej, działało pro publico bono na rzecz budowy tkanki narodu, wierząc, że Polska się w końcu odrodzi. Dlatego czcimy tych bohaterów” – powiedział Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki, otwierając 30 sierpnia br. w Senacie wystawę pt. „Jadwiga Zamoyska. Portret kobiety skutecznej”. Marszałek przypomniał, że choć „życie nie szczędziło jej ciosów – urodziła czwórkę dzieci, z których tylko dwoje dożyło wieku dorosłego, a jej mąż, generał Władysław Zamoyski, zmarł stosunkowo wcześnie”, Jadwiga nie poddawała się przeciwnościom losu i udowodniła, że „jeżeli ktoś ma przekonanie, że to, co robi, jest pożyteczne i służy innym, to osiąga znakomite sukcesy”. Marszałek prof. Grodzki wyraził podziw dla kobiety, która „w czasach, gdy rola kobiety była pojmowana zupełnie inaczej niż dziś” była nie tylko żoną i matką, ale wniosła też nieoceniony wkład w działalność swojego męża w emigracyjnym rządzie, Hotelu Lambert. „Jako poliglotka towarzyszyła mu w podróżach politycznych, m.in. do Stambułu, Bukaresztu czy do Anglii. Korygowała jego pisma, pomagała mu na wszelkie możliwe sposoby”, a po śmierci męża przez kilkadziesiąt lat kształciła w duchu patriotyczno-chrześcijańskim tysiące kobiet w założonej przez siebie Szkole Domowej Pracy Kobiet. Nie tylko „uczyła je prowadzenia gospodarstwa domowego, szycia czy gotowania, ale również zabierała uczennice na wycieczki w Tatry, pomagała w zrozumieniu swojej wartości, [a nade wszystko] uczyła patriotyzmu. Ta praca była niezwykle istotna i została doceniona przez Marszałka Piłsudskiego, który nadał Jadwidze Zamoyskiej wysokie państwowe odznaczenie” – podkreślił Marszałek prof. Grodzki.

Przypomniał też, że Polska zawdzięcza swoją część Tatr synowi Jadwigi Zamoyskiej, Władysławowi Zamoyskiemu, który po to, by kupić te ziemie, musiał zastawić dobra kórnickie, a potem jeszcze długo „procesował się z rządem Cesarstwa Austriackiego, aż do momentu, gdy (…) przyznano te tereny Zamoyskim i nieistniejącej wówczas Polsce”.

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki podziękował Fundacji „Zakłady Kórnickie” i Bibliotece Kórnickiej za przygotowanie wystawy „o kobiecie niezwykłej, kobiecie skutecznej, wspaniałej członkini naszego wielkiego narodu”, a senator Jadwidze Rotnickiej – za inicjatywę zaprezentowania tej ekspozycji w Senacie.

Senator Jadwiga Rotnicka z kolei, dziękując autorom wystawy, podkreśliła, że „warto pokazać kobiety z Wielkopolski, które były wyjątkowo postępowe i wyjątkowo skuteczne, i dlatego zostały zapamiętane na zawsze”. „Wzorujmy się na Jadwidze Zamoyskiej” – zachęcała.

W 2023 roku, ogłoszonym przez Sejm Rokiem Jadwigi z Działyńskich Zamoyskiej, minie sto lat od śmierci tej polskiej działaczki społecznej, dyplomatki, poliglotki i założycielki pierwszej szkoły gospodarczej na ziemiach polskich. Z tej okazji Fundacja „Zakłady Kórnickie” i Biblioteka Kórnicka PAN, a w szczególności Edyta Bątkiewicz-Szymanowska, Magdalena Biniaś-Szkopek, Małgorzata Cieliczko, Agata Łysakowska-Trzoss, Małgorzata Potocka, Mikołaj Potocki i Agnieszka Juraszczyk z Fundacji Tres przygotowali wystawę poświęconą najważniejszym wydarzeniom z życia Jadwigi Zamoyskiej. Ekspozycję opracowano na podstawie archiwalnych materiałów zgromadzonych w Bibliotece Kórnickiej PAN.

Wystawa prezentowana będzie w budynku Senatu do 8 września br.

(Źródło tekstu: Senat Rzeczypospolitej Polskiej / Aktualności / Marszałek Senatu otworzył wystawę pt. „Jadwiga Zamoyska. Portret kobiety skutecznej”)